Ülkéért Alapítvány


Az Ülkéért Alapítvány 2000-be alakult, nagy tervekkel, merész célokkal, de egy ügyért: hogy a kis közösségünket szolgálja. Legfontosabb tervei: a falu elhíresülten rossz útjainak kijavítása, a lerobbant szépemlékű középületek rendbetétele és a kulturális élet felpezsdítése.Ugyancsak 2000-ben kiadta az ÜLKE falu monográfiát, Bálint Rozália szerkesztésében, aki a Fehér Dénes néhai tanító jegyzeteit is felhasználta írásában.

Az alapítvány 2012-ben újjászerveződött újabb célokkal, tagokkal és önkéntesekkel. A szociális, kulturális és az idős emberek problémái mellett a közösségformálás és az önkéntesség népszerűsítését tűztük ki feladataink közé!

Mint minden ilyen szervezet, mi is az adományokból tudjuk céljainkat megvalósítani, amit nagyon szépén köszönünk támogatóinknak, és reméljük, hogy a jövőben is hozzájárulnak kis környezetünk szebbé- és jobbátételéhez. Köszönjük szépen!

2015. március 2., hétfő

Családi nap avagy együtt lenni jó!

Kedves ülkeiek!


Már javában tart a 2015-ös év, a Nagyböjt időszakát éljük, lassan itt a tavasz.
Az Ülkéért Alapítvány ebben az évben sem fog tétlenkedni. Február elején megrendezésre került a Kosaras bál, ami igen nagy népszerűségnek örvendett, reméljük előkerül néhány fotó is, amit majd közzétehetünk.

Ebben a bejegyzésben a február 22-ei családi napról írok, ami a székelyudvarhelyi Caritas és az Ülkéért Alapítvány jóvoltából került megrendezésre. Borongós vasárnap volt, és a tavalyi résztvevők szerint kevesebben is gyűltünk össze, de aki ott volt, az határozottan jól érezte magát. A Caritas öt résztvevővel jelent meg, az összegyűlt társaságot három csoportba osztották: óvodás kortól 4. osztályos gyerekekig alkottak egy csoportot, 5-8. osztály másik csoportot és a felnőttek a harmadik csoportot. Mindenki külön vonult, és a korosztályának megfelelő előadáson vehetett részt. A felnőttek a kamaszok mindennapjaiba tekinthettek be, illetve kaphattak némi nevelési tanácsot. Ami a legtömörebben kiemelhető, hogy tulajdonképpen a kamasz nyakára kitehetjük azt a táblát, hogy '' Átépítés miatt átmenetileg zárva'', ami annyit jelent, hogy a kamaszkor a  nagy változások időszaka, testileg, hormonálisan, lelkileg, intellektuálisan, ez lelassítja őket, hiszen mindezzel szembe kell nézzenek, meg kell ezekkel a változásokkal bírkózzanak, önmagukkal kell foglalkozzanak. A nagy ellentmondás, hogy erre az időszakra már hatalmas elvárásokat támasztanak a szülők, a társadalom a kamaszokkal szemben, amit nagy általánosságban ők ritkán tudnak ezeknek az elvárásnak megfelelően teljesíteni, és itt robbannak ki a konfliktusok. Ezt a konfliktusokkal teli időszakot egyszerűen csak túl kell élni, de megnyugtatásképpen a kamasznak is legalább annyira megterhelő, mint a felnőttnek.  Persze, akinek kamasz gyereke van csak az tudja igazán, hogy ez mennyire nehéz, ha meg nincs, akkor is tudjuk, hiszen mindannyian voltunk kamaszok.

Az előadás után összevonták mindhárom csoportot, és eljött a ''komolytalanság'' ideje. Játszottunk. Négy csoportra osztottak, minden csoportban voltak gyerekek, felnőttek, a játékok között pedig ügyességi, műveltségi, logikai. Remek hangulat, zsibongás lengte be a kultúrotthont. Még ajándékokat is lehetett nyerni zárásként.

A program végén még finom szilvásgombócot és teát is fogyasztottunk, beszélgettünk.
Már elmúltak azok az idők, amikor kiültek a kapuba az emberek, ott megbeszélték a bajokat, gondokat, ezért minden program, ami történik a faluban azon kívül, hogy szórakozást nyújt, a falu hasznát szolgálja,  lehetőséget kínál arra, hogy együtt legyünk, beszélgessünk, eszmét cseréljünk. Köszönet a Caritas munkatársainak, hogy ebben segítettek nekünk.

Néhány fotó az eseményről:












Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése